sondy kosmiczne
67P/Czuriumow-Gerasimienko
Rosetta sfotografowała 67P/Czuriumow-Gerasimienko
28 marca 2014

Po raz pierwszy od chwili wybudzenia z hibernacji sonda Rosetta wykonała zdjęcia swojej docelowej komety. Dwa "pierwsze zdjęcia" zostały wykonane 20 i 21 marca odpowiednio przez szerokokątną i wąskokątną kamerę OSIRIS. Uzyskanie tych zdjęć jest częścią sześciotygodniowych przygotowań instrumentów naukowych do badania komety 67P/ Czuriumow-Gerasimienko. Obecnie sonda znajduje się około 5 milionów kilometrów od komety i jest wciąż zbyt daleko, aby obraz 4-kilometrowego jądra zajął obszar większy niż jednen piksel.

Powyższe zdjęcie zostało wykonane 21 marca przez wąskokątną kamerę OSIRIS. Widać na nim kometę (w białym okręgu) oraz znajdującą się w tle gromadę kulistą gwiazd M107.

----------

W ciągu najbliższych tygodni kontynuowane będą kompleksowe testy systemów sondy oraz jej wszystkich instrumentów naukowych. W maju przeprowadzona zostanie seria manewrów, która doprowadzi do ostatecznego zbliżenia sondy do komety (do którego dojdzie w sierpniu). Po wejściu na jej orbitę sonda przeprowadzi 2-miesięczny okres badania powierzchni jądra, jego pola grawitacyjnego, masy i kształtu. Przeprowadzone zostaną również analizy gazów, plazmy i pyłu zawartego w komie. 11 listopada od sondy oddzieli się mały 100-kilogramowy lądownik Philae i wyląduje na powierzchni jądra. Badania 67/Czuriumow-Gerasimienko zakończą się w grudniu 2015 roku, gdy kometa oddali się już znacznie od Słońca i jej aktywność znacznie spadnie.

Zdjęcie: ESA, MPS for OSIRIS-Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2014
• Data ostatniej aktualizacji: 16 kwietnia 2014