sondy kosmiczne
Rosetta, 67P/Czuriumow-Gerasimienko
Wybrano lądowisko dla Philae
15 września 2014

Europejski lądownik kometarny Philae zostanie osadzony na powierzchni jądra 67P/Czuriumow-Gerasimienko w miejscu oznaczonym literą J. Decyzję taką podjęła grupa inżynierów i naukowców LSSG (Landing Site Selection Group), na którą składają się eksperci zarówno zespołu operacyjnego orbitera Rosetta jak i lądownika Philae. Jak zapewniają naukowcy jest to bardzo interesujące miejsce ze względów badawczych, natomiast inżynierowie określają to miejsce jako optymalne do wykonania lądowania oraz późniejszego funkcjonowania Philae na powierzchni jądra.

Miejsce J znajduje się na mniejszej, bardziej kulistej połowie jądra tzw. głowie. Możliwe będzie tam przeanalizowanie składu pierwotnej materii powierzchniowej jądra, scharakteryzowanie jego właściwości oraz badanie procesów napędzających aktywność kometarną. Z inżynieryjnego punktu widzenia ważne jest, że większość skarp w tym miejscu ma nachylenie mniejsze niż 30°, co redukuje niebezpieczeństwo przewrócenia się lądownika w trakcie zetknięcia z powierzchnią. Dodatkowo teren teren usłany jest stosunkowo niewielką ilością głazów a warunki oświetleniowe umożliwią skuteczne doładowywanie akumulatorów Philae.

Jako zapasowe lądowisko wybrano miejsce oznaczone literą C - znajduje się ono na większej i bardziej płaskiej połowie jądra tzw. tułowiu. Na zdjęciu ukształtowanie powierzchni w miejscu J.

Zdjęcie: ESA/Rosetta/MPS for OSIRIS Team MPS/UPD/LAM/IAA/SSO/INTA/UPM/DASP/IDA

comments powered by Disqus

Mapa serwisu
Zasady korzystania z serwisu
• Misje sond kosmicznych 2007-2014
• Data ostatniej aktualizacji: 6 listopada 2014